Snorezz Turkiya: Burun problemleriyle ilgili yaygın yanılgılar

Nazal problemler hakkında her zaman yaygın yanlış kanılar vardır. Snorezz Turkiya’nın bu makalesini okuduğunuzda stereotipleri kırın ve ne olduklarını öğrenin. Burun sorunları hakkında bilmeniz gereken yaygın yanılgılar şunlardır:

1. Burun Kanamaları

İnsanlar genellikle burun kanamalarının soğuk algınlığından kaynaklandığını veya bunun yaşlanmanın normal bir parçası olduğunu düşünür. Bazı insanların nezle olduklarında burun kanaması geçirdiği doğrudur, ancak bu her zaman böyle değildir. Aslında, çoğu burun kanaması soğuk algınlığından kaynaklanmaz.

Çoğu burun kanaması, burundaki küçük kan damarlarının tıkanmasından kaynaklanır. Bu, burundaki mukus çok kalın olduğunda veya burun astarı iltihaplandığında olur. Soğuk algınlığı olmadan burun kanaması olması mümkündür, ancak durumu iyi olmayan kişilerde daha sık görülür.

2. “Balayı Burnu”

Bazı insanlar, nezle olduklarında “balayı burunlarına” sahip olduklarına inanırlar. Bu, burnun içinde kan damarları olan şişmiş bir burunları olduğu zamandır.

Durum bu değil. Şişmiş burun, burundaki kan basıncının artmasından kaynaklanır. Bu, altta yatan bir sağlık sorununun belirtisidir. Soğuk algınlığı olmadan da “balayı burnuna” sahip olmak mümkündür.

3. “Takılı” burun

Bu da başka bir yaygın yanlış anlamadır.

4. Nazal Polipler

Nazal polipler, burun astarının çok yaygın, iyi huylu ve ağrısız büyümeleridir. Polipler genellikle burun boşluğunun mukozasında bulunur. Nazal polipler sıklıkla kronik rinosinüzit veya nazal septum deviasyonu olarak yanlış teşhis edilir. Nazal polipler, kronik rinosinüzitin ve ayrıca uyku apnesinin yaygın bir nedenidir. Nazal polipler burun tıkanıklığına, baş ağrısına, yüzde ağrıya, yüzde baskıya ve yutma güçlüğüne neden olabilir.

5. Alerjik Rinit

Alerjik rinit, alerjenlere karşı alerjik reaksiyonun neden olduğu burun mukozası ve paranazal sinüslerin iltihaplanmasıdır. Alerjik rinit genellikle ev tozu, hayvan tüyü ve polen gibi alerjenlere maruz kalmaktan kaynaklanır.

6. Nazal Septum Deviasyonu

Nazal septum deviasyonu, nazal obstrüksiyon ve nazal poliplerin yaygın bir nedenidir. Nazal septumun yanlış yerleştirildiği gelişimsel bir anormalliktir. Doğuştan ya da sonradan olabilir. Nazal septum deviasyonu, nazal endoskopi yardımı ile kolaylıkla teşhis edilebilir.

7. Burun Ameliyatı

Burun ameliyatı olan kişiler genellikle burun problemlerinden endişe duyarlar. Ancak ameliyat her burun sorununun çözümü değildir. Ameliyat burun sorunlarının tedavisi değildir, ancak bazıları için etkili bir tedavi olabilir. Ameliyat, aşağıdaki durumlardan bazıları için etkili olabilir:

8. Nazal polipler

Nazal polipler, nazal astarın iyi huylu, kanserli olmayan büyümeleridir. Genellikle burun boşluğunun mukozasında bulunurlar. Nazal polipler çok yaygındır ve çoğu insan hayatlarının bir noktasında bunlara sahiptir. Genellikle tıkanıklık gelişen ilk burun tarafında bulunurlar. Nazal polipler, kronik rinosinüzitin ve ayrıca uyku apnesinin yaygın bir nedenidir. Nazal polipler burun tıkanıklığına, baş ağrısına, yüzde ağrıya, yüzde baskıya ve yutma güçlüğüne neden olabilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.